Sari la conținut

Poză

Vreau planuri navomodele plantat !

• Te rog autentifică-te pentru a răspunde
18 răspunsuri la acest topic

#1 madalingim

madalingim
  • LocationBraila

Postat 16 mai 2011 - 05:50

Vreau si eu niste planuri de navo de plantat , vreau sa`mi fac un navo , si vreau niste planuri si eu , niste modele !
DECI SA SE INTELEAGA BINE VREAU SA-MI FAC NU SA CUMPAR ! Nu vreau pareri ca e mai bine sa cumperi sau etc... stiu ca e mai bine :D dar unde mai e farmecul ala :D ;)

Deci daca ma puteti ajuta va rog cu niste planuri v`as fi recunoscator !!

Cu Stima !

#2 yulyyan

yulyyan
  • LocationBUCURESTI-NATIONAL ARENA

Postat 16 mai 2011 - 06:56

In primul rand salut si in al doile rand ai uitat cuvantul magic.Nu este nimeni obligat sa te ajute cu ce vrei tu si daca te uiti putin pe forum o sa gasesti ce iti trebuie fara ajutor si sfaturi
Cu stima!!!

Editat de yulyyan, 16 mai 2011 - 07:00 .

#3 madalingim

madalingim
  • LocationBraila

Postat 16 mai 2011 - 08:08

daca citeai mai bine vedeai si "cuvintele magice " si planuri nu sunt , cel putin nu am gasit decat unul atat ! vreau planul desfasurarea unui cataraman , nu poze cu proiectele altora !! ;)

#4 stelian

stelian
  • LocationBucuresti - Militari

Postat 16 mai 2011 - 09:24

daca citeai mai bine vedeai si "cuvintele magice " si planuri nu sunt , cel putin nu am gasit decat unul atat ! vreau planul desfasurarea unui cataraman , nu poze cu proiectele altora !! ;)

http://hobbyforum.ro/index.php?/topic/104-constructie-barcuta-forex/page__view__findpost__p__734
aici ai tot ce iti trebuie spor la citit si la bricolat iar daca nu te descurci da-mi un telefon ...
ps nu te supara pe mine dar yulyan are dreptate ... ! :drinks: toate cele bune ..

#5 manolo

manolo

Postat 17 mai 2011 - 10:02

Lasa planurile,sint pe toate "drumurile" mai bine zi de unde ai luat caterul ala "fermecat" nu vezi asta ii lipseste omului. :yahoo:

#6 stelian

stelian

Postat 17 mai 2011 - 09:35

Lasa planurile,sint pe toate "drumurile" mai bine zi de unde ai luat caterul ala "fermecat" nu vezi asta ii lipseste omului. :yahoo:

... Ce al naibi esti NENEA MANOLO ...
TOATA STIMA ! :drinks:

#7 yulyyan

yulyyan
  • LocationBUCURESTI-NATIONAL ARENA

Postat 18 mai 2011 - 07:25

Ce rai sunteti mai baieti :acute:

#8 FiresHunter

FiresHunter
  • Locationprin centrul de greutate al Munteniei

Postat 01 iunie 2011 - 07:09

Cauta pe net "Freeship" si descarca-l (trebuie sa fie un .exe sau .rar) Dezarhiveaza-l (nu se instaleaza ppzis, ci se expandeaza cred...) in Deschizi apoi Freeship.exe si din stanga sus alegi : File--> Open-> folderul Ships -> folderul Database iar de acolo iti alegi ce vrei .Iti recomand sa incepi cu nr.2 si nr 6. cu mentiunea ca nu au canal de elicie dar care nu se proiecteaza asa greu.

Daca ai nelamuriri , simtete libwer sa le destainui aici , nu conteaza "mishtourile"!

Editat de FiresHunter, 01 iunie 2011 - 07:11 .

#9 mariandmd

mariandmd
  • LocationBucuresti la Vanghelie :)

Postat 03 iunie 2011 - 02:22

Cauta pe net "Freeship" si descarca-l (trebuie sa fie un .exe sau .rar) Dezarhiveaza-l (nu se instaleaza ppzis, ci se expandeaza cred...) in Deschizi apoi Freeship.exe si din stanga sus alegi : File--> Open-> folderul Ships -> folderul Database iar de acolo iti alegi ce vrei .Iti recomand sa incepi cu nr.2 si nr 6. cu mentiunea ca nu au canal de elicie dar care nu se proiecteaza asa greu.

Daca ai nelamuriri , simtete libwer sa le destainui aici , nu conteaza "mishtourile"!

Multumim pentru informatir, sunt foarte bune
Oare merge sa o fac si din tabla?....

#10 stelian

stelian

Postat 03 iunie 2011 - 09:12

merge foarte bine .,.. eu am facuto din teava si cornier de 20mm
:search:

#11 FiresHunter

FiresHunter

Postat 04 iunie 2011 - 06:50

Bineinteles! merge facuta si din beton! Eu lucrez acum la una din ipsos!

Si mi-ai adus aminte acum de primul prototip de avion supersonic romanesc , cu aripi din beton. Din pacate se cam rupeau aripile de fiecare data in acelasi loc si o gramada de piloti de incercare au murit. Intr-un final , cu greu s-au hotarat sa ofere o suma mare de bani firmei ce va reusi sa reproiecteze aripa de beton astfel incat sa nu se mai rupa, facand publica oferta si pe canalele mass-media. Nu au primit nici-o oferta decenta dar dupa aproape un an au fost sunati de o cucoana care auzise de treaba asta la radio:
"- Trasati cu creta traseul prezumptivei rupturi pe aripa si apoi cu o bormasina , faceti gaura langa gaura pe traseu.
- Doamnee! Cum sa facem asta?1 Pai scade sectiunea de rezistenta, doamna!
- Eu zic totusi sa incercati si mai vorbim! peste cateva zile unul dintre pilotii de incercare care asistase la discutie , beat mort ia bormasina si dezvirgineaza aripile dupa care reuseste sa decoleze si apoi sa aterizeze fara ca aripile sa cedeze. Dupa oarece scandal , uluiti proiectantii avionului o suna pe cucoana sa o intrebe cum de a stiut ca aripa nu se va rupe:
"- Pai n-ati vazut? HARTIA IGIENICA ! Niciodata nu se rupe acolo unde este gaurita!!

#12 farcasl

farcasl

Postat 04 iunie 2011 - 07:13

Buna tuturor
sunt un pescar din Cluj,am si eu o barcuta de plantat la care vreau sa-i schimb motorasele[consuma prea mult:3A fiecare fara sarcina] daca puteti sa-mi spune-ti ce motorase folositi;?
Cu respect

#13 stelian

stelian

Postat 04 iunie 2011 - 10:25

Buna tuturor
sunt un pescar din Cluj,am si eu o barcuta de plantat la care vreau sa-i schimb motorasele[consuma prea mult:3A fiecare fara sarcina] daca puteti sa-mi spune-ti ce motorase folositi;?
Cu respect

la cati volti se alimenteaza barca ?

#14 FiresHunter

FiresHunter

Postat 05 iunie 2011 - 04:38

Buna tuturor
Cu respect

Trebuie sa mai precizezi:
- ce motorase ai acum ( macar dimensiunile aproximative , diametru si lungime)
- la ce tensiune lucreaza (6, 12 volti sau vezi ce fel de acumulator ai )
- caracteristicile eliciilor ( macar diametrul )

Un consum in gol de 3 Amperi mi-se pare imens pentru o barca cu 2 motorase , deci presupun ca:
- sunt uzate/ murdare lagarele/rulmentii motoraselor si freaca axul cu consum mare de curent\
- sunt uzate / neunse tuburile port elice si freaca in interiorul lor (apa cu gunoaie sau nu exista ulei/vaselina in tuburi)
- ai 2 motorase de aeroterma (mi-se pare putin probabil dat fiind ca sunt 2!)
Deci , esti sigur ca ai stabilit corect consumul?

#15 farcasl

farcasl

Postat 05 iunie 2011 - 07:09

Salutare la toti
barcuat o am de 6 ani primul model de oltenita; nu am avut probleme majore cu ea doar ca am vrut sa o usurez putin si sa-i reduc consumul. Motorasele sunt[cred de aeroterma] romanesti alimentare 12v inclusiv electronica.
Cele pe care vreau sa le montez sunt RS-555vc-7525 doar ca sunt de turatie prea mare desi cred ca ar merge

#16 farcasl

farcasl

Postat 05 iunie 2011 - 07:12

Acumulator 12v 7.5A
Elice de 40

#17 manolo

manolo

Postat 05 iunie 2011 - 08:11

Inteleg ca te referi la un motor din acest tabel:
Fișier atașat  motor555.JPG   85,83K   71 descărcări
O mare rugaminte,de unde il cumperi?

#18 FiresHunter

FiresHunter

Postat 07 iunie 2011 - 06:10

Salutare la toti
barcuat o am de 6 ani primul model de oltenita; nu am avut probleme majore cu ea doar ca am vrut sa o usurez putin si sa-i reduc consumul. Motorasele sunt[cred de aeroterma] romanesti alimentare 12v inclusiv electronica.
Cele pe care vreau sa le montez sunt RS-555vc-7525 doar ca sunt de turatie prea mare desi cred ca ar merge

>17 000 rotatii/minut este imens! Ti-ar trebui ceva in jur de 7000-8000 rot/m Mie teama ca singura varianta este tot 755/40. Alea de aeroterma au parca vreo 3000r/m dar au cuplu mare (adica ar fi ideal sa le dotezi cu niste elici mai mari >60 mm diametru (eu as incerca de 75 mm)

#19 stelian

stelian

Postat 07 iunie 2011 - 08:26

'na seara .. motorul de aeroterma dacia consuma mai putin decat 755/40 si are o turatie un pic mai mare decat 755/40 ,dezavantajul este ca e cam butucanos si nu prea se mai gaseste in rest ,,, ce sa zic ... eu asi ramane tot la batranul 755 ...
toate cele bune ! :drinks:

0 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi