Sari la conținut

Trick or treat! Daca nu-ti place cum arata forumul poti schimba aspectul acestuia de la butonul din josul paginii, in stanga, numit "Change theme" / "Schimba tema"

Poză

Aparat de taiat polistirenul cu fir

• Te rog autentifică-te pentru a răspunde
21 răspunsuri la acest topic

#1 TUROK

TUROK

Postat 21 iunie 2011 - 03:29

Salut ! ...vreau sa construiesc un aparat de taiat polistirenul cu fir ( nichelina) . Bun ,deschiderea sau lungimea firului vreau sa fie de 1 metru . Ce trebuie tinut cont acum?pareri inainte de a ma apuca de treaba........vreau sa aud .

Editat de TUROK, 21 iunie 2011 - 03:34 .

• inetryconydot le place asta

#2 dululutu

dululutu

Postat 22 iunie 2011 - 01:13

se tine cont de traf . sa aiba amperi cat mai multi (minim 5) si sa scoata 24v. si un potentiometru ca sa poti regla caldura firului
e bine ca firul sa taie un cm la 3 sec. max,. nu mai mult ca sa nu topeasa aiurea materialul

bafta
  • Lui AEROMARIUS și inetryconydot îi place asta

#3 halo

halo

Postat 22 iunie 2011 - 05:48

..HA :yahoo: ..cateva sfaturi ..eu am ceva improvizat dintr-un ferastrau de mana ..pusei in locul panzei sarma de otel de 1mm dintr-o comanda de la BOTOSENI.{nu bagasi bine degetu la order}.in prima etapa am pus un traf.de 12v/400w de acela folosit la iluminatul scarilor de bloc(acolo unde mai exista asa ceva),dar rezultatele nu prea au fost convingatoare ..de ce? viteza de taiere era prea mare ..dar..La o "claca" facuta sa taiem niste HARIPIOARE Zagi mesteru "@FARM FLY :friends: ..avea lectia stiuta ..SURSA DE CURENT CONTINUU 12V.. firu cald, cred ca era de 1,5mm ,musai cA intesitatae reglabila mai precis un redresor de incarcaT acumulatori de la masina :pleasantry: ..Rezultatele au fost convingatoare pentru mine la ce vroiam sa iasa a iesit si inca sooper :good: .
...sfat se poate incerca si cu rezultate bune sursa PC minim 250w .cu fir de 1mm.(acuma de ce se taie si in functie de compLexitate)...bafta

#4 TUROK

TUROK

Postat 22 iunie 2011 - 07:21

se tine cont de traf . sa aiba amperi cat mai multi (minim 5) si sa scoata 24v. si un potentiometru ca sa poti regla caldura firului
e bine ca firul sa taie un cm la 3 sec. max,. nu mai mult ca sa nu topeasa aiurea materialul

bafta

ok ..potentiometrul unde trebuie pus?..si ce valoare fiind data trebuie sa aiba la cele configurate de tine. :friends:

#5 TUROK

TUROK

Postat 04 iulie 2011 - 03:01

Am reusit sa confectionez mult doritul aparat de taiat .Am ales un transformator de 15 v/220, un fir de nichelina groasa de 1 mm si un variatot de tensiune pe care l-am pus pe intrarea de 220v .De acolo reglam intensitatea etc .......

Am reusit sa-mi confectionez o aripa pt un model Giles -202 pe care l-am busit acum cateva luni .Totul a mers ca la carte . Rezultatele sunt acestea .

Fișiere atașate

• TUROK le place asta

#6 TUROK

TUROK

Postat 04 iulie 2011 - 03:03

:pleasantry:

Fișiere atașate

• TUROK le place asta

#7 halo

halo

Postat 04 iulie 2011 - 03:41

..frumos ma bucur ca ti-a iesit aripa.intreb ca si eu am de taiat una de extra 300..NU a-i intarito deloc??

#8 TUROK

TUROK

Postat 04 iulie 2011 - 04:19

Ba da am intarit-o cu tije de carbon pe interior .Placile de balsa i-au conferit si o oarecare rezistenta . :spiteful:

#9 halo

halo

Postat 04 iulie 2011 - 06:11

..E ok ca ai intarit-o dar asta vroiam sa vad cum ai bagat tijele si unde ai prins capetele ..banuiesc ca pe toata lungimea aripi,dar la incheietura celor doua cum .. ai procedat...
  • TUROK le place asta

#10 TUROK

TUROK

Postat 05 iulie 2011 - 03:42

Practic ,este ca o rama in care vine fest lipit de jur imprejur polistirenul ,in interior . Tijele de carbon trece prin mijlocul aripei . Eu am folosit 2 tije de carbon de 6 mm,una in fata ( la bordul de atac ,si cealalta in spate )trecerea se face prin mijlocul aripei prin polistiren .POLISTIRENUL L-AM LIPIT CU ARACET DE LA MOMENT. :drinks:
  • TUROK le place asta

#11 halo

halo

Postat 05 iulie 2011 - 04:07

aaaaaaaaaa ARACET? scart lipit cu asa ceva?/...eu credeam ca cu epoxi sau vestitul BISON dar .e si asta o idee..(tare-s curios de efect) :rolleyes:

#12 TUROK

TUROK

Postat 05 iulie 2011 - 04:49

aaaaaaaaaa ARACET? scart lipit cu asa ceva?/...eu credeam ca cu epoxi sau vestitul BISON dar .e si asta o idee..(tare-s curios de efect) :rolleyes:

se pare ca mai ai de studiat ...... :friends: glumeam .INCEARCA FACAND UN TEST .Pe o bucata de polistiren lipeste balsa .FA TESTUL ASTA PE O BUCATA DE 10X10 CM ,LASA SA SE USUCE SI ASTEPT SA-MI SPUI DACA ESTI UIMIT DE REZULTAT . :clapping:

DAR CU ARACET DE LA MOMENT ..........

Editat de TUROK, 05 iulie 2011 - 04:51 .

#13 halo

halo

Postat 05 iulie 2011 - 04:57

se pare ca mai ai de studiat ...... :friends: glumeam .INCEARCA FACAND UN TEST .Pe o bucata de polistiren lipeste balsa .FA TESTUL ASTA PE O BUCATA DE 10X10 CM ,LASA SA SE USUCE SI ASTEPT SA-MI SPUI DACA ESTI UIMIT DE REZULTAT . :clapping:

DAR CU ARACET DE LA MOMENT ..........

..inteles sa traiti. :good:

#14 TUROK

TUROK

Postat 07 iulie 2011 - 05:34

..inteles sa traiti. :good:

Ai facut testul? :pardon:

#15 halo

halo

Postat 07 iulie 2011 - 05:57

Ai facut testul? :pardon:

nop..maine incerc
:good:

#16 halo

halo

Postat 08 iulie 2011 - 07:13

..da este ok lipitura in 20 minunte este buna de prelucrat ,,multumesc de sfat @TUROK :friends:

#17 TUROK

TUROK

Postat 10 iulie 2011 - 08:08

Nu ai pt ce ! in prealabil daca vrei sa lucrezi mult mai usor balsa poti sa o umezesti usor cu apa inainte de a o lipi ( iti va permitesa o modelezi dupa curburi ,etc mult mai usor) . :friends:
  • TUROK le place asta

#18 EBA

EBA
  • LocationBucuresti pantelimon

Postat 18 iulie 2011 - 06:12

Super adevarat mestere a iesit aripa.Nici nu ma asteptam altfel sa-ti iasa :drinks:

Editat de EBA, 18 iulie 2011 - 06:13 .

• TUROK le place asta

#19 halo

halo

Postat 18 iulie 2011 - 07:04

..e @TUROK stie el ce face :good: ...ps.sa o vedeti pe a mea.
  • TUROK le place asta

#20 TUROK

TUROK

Postat 19 septembrie 2011 - 04:11

Aripa a rezistat foarte bine ,drept dovada ca si Giles-ul 202 zboara :
  • TUROK le place asta

0 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Skin Designed By Evanescence at IBSkin.com